Adresa prodejny, Za poštou 10, Praha 10, telefony: +420603818814, +420605214677,+420274822917

Nebe nad protektorátem

Kód: 21396
Neohodnoceno
990 Kč 990 Kč bez DPH 990 Kč / 1 ks
Skladem (2 ks)
Epizody z letecké války nad českými zeměmi

Autor: Jiří RAJLICH   

Rok vydání: 2022

Obálka: Jiří SOUČEK

Ilustrace: Petr KOLMANN

 

Formát: 165 x 235 mm, 736 stran, pevná vazba, 950 fotografií barevné

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rudé Mitchelly nad Moravskou Ostravou. Nálety, které zmizely z historie (aniž do ní kdy vstoupily). Rozpačitá bilance. Mustangy proti Fw 190 nad Tachovem. Utkání, které zmizelo za hranicemi. Čtyři mrtví z mariánskolázeňského hřbitova. První, ale ne poslední. Lightningy proti Říšské pracovní službě. „Kotláři“ - vítaní i proklínaní. Největší „hloubkařský“ útok proti letištím v Čechách. Útěk ve stínu Fliegeralarmu. Jak se chovat při útoku hloubkových letců. Krvavá neděle v Domažlicích. Klecanské drama. Mighty Eight opět nad Německem. „Žádnou romantiku života vojenského letce jsme v Klecanech neviděli“. Německé ztráty. Dva kamarádi. Smrt komodora eskadry JG 77. „Nic nepůsobí na morálku českého obyvatelstva tak silně, jako němečtí stíhači“. Messerschmitty z Diany. Černé kříže a rudé hvězdy nad severní Moravou. Osudné utkání nad Drahomyšlem. Nález po 66 letech. Exekuce Heinkelů u Třebíče. Osudný přelet z Malacek. Svědectví archivů. Na vlastní oči. Letecké zásobování obklíčené „pevnosti Vratislav“. Kanadské Mosquito nad Olomoucí. Záhada nočních sestřelů nad Hanou. Navigační omyl. Nebylo to naposledy. Sovětské Spitfiry nad Slezskou Ostravou. Poltavský debakl. Spitfiry, Kittyhawky a Airacobry nad Ostravskem a Opavskem. Porážka viděná ze země. Otazníky kolem sestřelů. Průzkum po 74 letech. „Tajná eskadra“ KG 200 a Frankova „diplomacie“. „Smíšená česká delegace“ letí do Bavorska. Siebel s dopisem pro papeže. Ruzyňský Siebel odlétá do Švýcarska. Napětí se stupňuje. Let do Flensburgu. Mořský orel z Hradce Králové. Mise generála Ziervogela. Poslední přistání K. H. Franka. Rudé a bílé hvězdy nad Ruzyní. Tři Petljakovy jako oběti „friendly fire“. Ruzyně – nultá hodina. Rozporná svědectví pamětníků. Svědectví ruských archivů. Ruzyňský incident z americké strany. Autor skutečně posledního sestřelu nad Prahou. Kobruška čili Bělločka. Poslední nebo první? Sestřely sovětských stíhačů při Pražské operaci. Letecké jednotky Luftwaffe a jejich štáby na českém území v roce 1945.


Obsáhlá výběrová antologie od autora, který již před třiceti lety výzkum historie letecké války nad naším územím posunul na kvalitativně úplně novou úroveň. Výběr odborných analytických studií, bohatě doprovázených obrazovým materiálem, zohledňuje více hledisek. V minulých desetiletích byly publikovány v malonákladových či již zaniklých periodicích, nebo dosud nebyly zveřejněny vůbec. Nechybějí v něm letectva klíčových protagonistů letecké války u nás v posledním válečném roce: německého, amerického, britského a sovětského. Dalším kritériem je pak „žánrová“ pestrost: bombardovací útoky, hloubkové nálety na letiště, „kotlářské“ útoky na železnice a pochopitelně letecká utkání jak na západní, tak i na východní frontě – ve dne i v noci. To vše viděno především optikou letců samotných, ať již jejich stroje nesly znaky jakékoli. Ale nejen jich. Také těch dole – německých štábních důstojníků, okupačních úřadů i protektorátních četníků. Ale také českých civilistů, hledajících spásu před bombami v krytech, před kulkami kotlářů v nejbližším příkopě, nebo jen užasle pozorujících boje a dění na obloze. Své místo zde nalezly i některé další méně známé aspekty a epizody, které spoluutvářely kulisy závěru letecké války na našem území.

„Nebýt Jiřího Rajlicha, tak o letecké válce nad Čechami a Moravou nevíme zhola nic… on byl ten první, kdo otevřel dveře do této dosud neprobádané tématiky… on byl tím prvním, kdo zahájil seriózní historický výzkum letecké války.“ Letité konstatování z webových stránek, věnovaných právě letecké válce nad Československem, má stále svou platnost i patřičnou váhu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Literatura faktu
Hmotnost: 1.829 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: